Promocje
Kerabione Szampon + Kerabione Infusion GRATIS
Kerabione Szampon + Kerabione Infusion GRATIS
48,18 zł 29,99 zł
szt.
3x Kerabione Mama +NutriNail GRATIS!
3x Kerabione Mama +NutriNail GRATIS!
158,77 zł 119,00 zł
szt.
2 x Kerabione w zestawie taniej
2 x Kerabione w zestawie taniej
67,98 zł 66,99 zł
szt.
SmartHit witaminy D+K (MK-7) liposomalne w płynie
SmartHit witaminy D+K (MK-7) liposomalne w płynie
55,00 zł 45,00 zł
szt.
SmartHit Ferrum żelazo liposomalne, 30 kaps.
SmartHit Ferrum żelazo liposomalne, 30 kaps.
56,00 zł 46,00 zł
szt.
Blog kategorie
Blog chmura tagów

Czy wiesz, że witamina K może pomóc w leczeniu choroby COVID-19 wywołaną koronawirusem?

Czy wiesz, że witamina K może pomóc w leczeniu choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem?

Pacjenci chorujący na chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 mają niższy poziom witaminy K?

Instytut Badań Sercowo – Naczyniowych w Maastrich przebadał krew pacjentów ze szpitala Canisius Wilhelmina w Nijmeegen, w Holandii. Badaniem objęto 134 pacjentów zakażonych wirusem COVID-19, przyjętych do szpitala między 12 marca a 11 kwietnia br., a także grupę kontrolną 184 pacjentów z negatywnym wynikiem testu na koronawirus.

Wyniki badań sugerują związek między niedoborem witaminy K, a ostrym przebiegiem choroby wywołanej koronawirusem. Podobnych obserwacji dokonano w niektórych regionach Japonii, gdzie szczególną popularnością cieszy się natto – potrawa wyjątkowo bogata w witaminę K. Następnym krokiem jest potwierdzenie związku między witaminą K a przebiegiem COVID-19 w testach klinicznych, ale już teraz Dr Rob Janssen, jeden z liderów projektu, rekomenduje przyjmowanie witaminy K. „Nawet jeśli nie pomaga w walce z ciężkim przebiegiem COVID-19, jest dobra dla naczyń krwionośnych, kości i prawdopodobnie również dla płuc”.

Dr Rob Janssen ze Szpitala Canisius Wilhelmina

Dr Rob Janssen ze Szpitala Canisius Wilhelmina

Mechanizm działania witaminy K

Witamina K, według Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chan na Uniwersytecie Harvarda, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regulacji krzepnięcia krwi. Tymczasem, koronawirus powoduje nadmierne krzepnięcie krwi i prowadzi do degradacji elastycznych włókien w płucach. Witamina K odpowiada za syntezę białek kontrolujący ten proces, zapobiegając tym samym tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach włosowatych układu krwionośnego.

Mówiąc o witaminie K, należy zaznaczyć, że nazwa ta nie odnosi się do jednego, lecz kilku zawiązków o odmiennych właściwościach. W naturze witamina K występuje w dwóch postaciach – K1 (filochinon) oraz K2 (menachinon). Związki te odróżnia budowa, źródło występowania i oddziaływanie na organizm. Witamina K1, którą zawiera głównie pożywienie pochodzenia roślinnego, reguluje wytwarzanie protrombiny – białka, ważnego czynnika krzepnięcia. Menachinon, poza działaniem regulującym procesy krzepnięcia, jest niezbędny dla utrzymania zdrowych i mocnych kości oraz zębów. To właśnie dzięki K2 wapń nie odkłada się w tętnicach, ale transportowany jest do kości, co powoduje, że ta postać witaminy K odgrywa ważną rolę również dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Witamina K2 jest jednym z kluczowych elementów w profilaktyce osteoporozy i miażdżycy, zmniejsza tym samym ryzyko występowania zawałów serca.

Witamina K2 występuje w naszych jelitach, gdzie produkowana jest przez mikroflorę bakteryjną. Znaleźć ją można również w serach długo-dojrzewających, np. Gouda, Brie, Edam, Jarlsberg, Münster, Cheddar czy żółtkach jaj. Jednak najbardziej wartościowym źródłem witaminy K2 jest natto, czyli japońska potrawa przyrządzana ze sfermentowanej soi.  Jest ono rekordzistą, jeśli chodzi o występowanie K2 – zawiera bowiem aż 1103,4 mikrogramów tej witaminy w 100 gramach. Co więcej natto zawiera najaktywniejszą formę menachinonu – menachinon 7, a inne powyżej wspomniane potrawy obfitują głównie w formę menachinon 4, która również zalicza się do rodziny witaminy K2, jednak ma mniejszy potencjał biologiczny.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia natto staną się przedmiotem kolejnych badań. Dr Rob Janssen, jeden z naukowców biorących udział w badaniu, w wywiadzie dla The Guardian powiedział: „Pracowałem z japońskim naukowcem w Londynie, która stwierdziła, że to niezwykłe, że w regionach Japonii, w których spożywa się duże ilości natto nie ma ani jednej osoby, która umarła w wyniku zarażenia COVID-19”. Naukowiec podkreślił, że zdecydowanie jest to temat do dalszej weryfikacji.

Dlaczego witamina K od marki KINON?

KINON zawiera najbardziej aktywną formę  witaminy K – menachinon-7 uzyskiwaną z natto.

       
KINON - 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy Czysta witamina K2 w kroplach

Aż 200 mcg witaminy K2 w tabletce

Połączenie dla odporności: witamina D i K2

Cena: 21,59 zł 21.59
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Cena: 29,99 zł 29.99
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Cena: 36,99 zł 36.99
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Cena: 22,69 zł 22.69
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Witamina K MK7 w preparatach Kinon, jest naturalna, uzyskiwana z tradycyjnego produktu fermentacji soi, łatwo przyswajalna i dostępna w formie tabletek oraz kropli. Oferta Kinon obejmuje także suplementy łączące witaminę K z witaminą D lub wapniem. Każdy z nich pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie osób w każdym wieku. Zachęcamy do zapoznania się z właściwościami witaminy K, bo te są nie do przecenienia.

 

Źródła:

https://www.theguardian.com/science/2020/jun/05/vitamin-k-could-help-fight-coronavirus-study-suggests

https://nationalpost.com/life/food/vitamin-k-found-in-some-cheeses-could-help-fight-covid-19-researchers-say

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-k

Waluty

Darmowa dostawa

od 150 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium